Do Trenčína sa po štyroch storočiach vrátila uhorská kráľovská koruna

Do Trenčína sa po štyroch storočiach vrátila uhorská kráľovská koruna. Originál koruny je v Budapešti, v trenčianskom klenotníctve vystavili repliku, ktorú vyrobili slovenskí klenotníci. V polovici júla ju ponúknu na obdiv širokej verejnosti na Trenčianskom hrade.

Svätoštefanská koruna má podľa historika Trenčianskeho múzea v Trenčíne Tomáša Michalíka takmer tisícročnú históriu. Tento rok uplynie 400 rokov odvtedy, ako bol v Trenčíne umiestnený originál koruny.

“Uhorská kráľovská koruna tu bola v súvislosti s protihabsburským povstaním Gabriela Betléna. Podmienkou stanovenou v Mikulovskom mieri v roku 1622 bolo vrátenie koruny na Bratislavský hrad. Prechodne bola uložená na dnešnom Mierovom námestí v mieste s hrubými múrmi, za tromi mrežami a chránená 12 zámkami,” priblížil Michalík s tým, že Trenčín bol v tej dobe najstráženejším miestom Uhorska.

“Je na nej 362 pravých perál, 98 drahých kameňov, z nich 85 je prírodných, zvyšné sme dali vyrobiť na mieru ako syntetický materiál. Tie, ktoré sa nedali vyrobiť synteticky, nahradilo sklo brúsené podľa požiadaviek v Českej republike a v Nemecku,” doplnil Mikuš, riaditeľ klenotníctva. Cenu repliky si povedať netrúfol, odhaduje, že ak by dostali opäť rovnakú objednávku, suma by sa pohybovala v šesťciferných číslach.

Replika uhorskej kráľovskej koruny je prístupná v podzemných priestoroch klenotníctva na Mierovom námestí v Trenčíne. V polovici júla ju vystavia na Trenčianskom hrade v súvislosti s historickým obrazom súvisiacim s pobytom koruny v Trenčíne pred 400 rokmi.

zdroj: FB/Trenčín region

zdroj: TASR

Total
8
Shares
Related Posts