Iba 25-ročný vodič nafúkal 2,83 promile – polícia apeluje na obozretnosť na cestách

Alkohol za volantom spôsobuje nemalé problémy, ktoré siahajú od zníženej koncentrácie vodiča až po jeho celkové spomalené reakcie za volantom.

Vyššie uvedené môže mať priam fatálne následky, na čo upozorňuje aj polícia. V správach máme neustále možnosť počúvať o nameraných hodnotách v rámci vykonaných dychových skúšok – viete však, čo sa pri určitej hodnote promile v krvi vlastne deje? Pozrime sa na to:

  • 0,30 až 0,99 promile alkoholu- zhoršený úsudok, uvoľnenie tela aj mysle, znížená schopnosť koncentrácie,
  • 1,00 až 1,49 promile- nízka koncentrácia, zníženie ostražitosti, obmedzenie svalovej motoriky, predĺžený reakčný čas, problém udržať vozidlo pod kontrolou,
  • 1,50 až 1,99 promile- narušená psychomotorika a pozornosť, zlý úsudok a logické myslenie, obmedzená schopnosť sústredenia sa a koordinácie svalov,
  • 2,00 až 2,99 promile – strata rovnováhy v dôsledku takmer nulovej kontroly svalstva, takmer žiadna pozornosť a spracovanie vnemov z okolia, zvracanie,
  • 3,00 až 3,99 promile – poruchy vedomia, riziko zástavy dychu a krvného obehu,
  • pri hodnote 4,00 promile alebo 1,92 mg/l a viac môže nastať u intoxikovaného človeka bezvedomie a v niektorých prípadoch aj smrť.
zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj

Trenčianski policajti sa žiaľbohu s prípadmi alkoholu za volantom stretávajú na pravidelnom poriadku. Príkladom je aj prípad, kedy iba 25-ročný vodič narazil do stromu, pričom následný výsledok vykonanej dychovej skúšky ukázal hodnotu 2,63 promile. Skúška sa následne zopakovala ešte raz, pričom hodnoty vystrelili ešte vyššie, a to konkrétne na 2,83 promile. Muž bol následne obvinený z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky.

Polícia apeluje na vodičov, aby ich jazda bola vždy opatrná a aby nepreceňovali svoje schopnosti – aj malá chvíľka nepozornosti môže vyústiť do katastrofálnych dôsledkov.

zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj

zdroj: Polícia SR – Trenčiansky kraj

Total
0
Shares
Related Posts