Rozhovor: Ľudia, ktorí majú silné telá, dokážu mať aj silné srdcia

Champion Club je komunita aktívnych ľudí, ktorá spája túžbu zaradiť šport a zdravie do života bežných ľudí s túžbou pomôcť sociálne slabším a znevýhodneným. V tréningoch rozvíjajú pohyb, silu a kondíciu, sú však výnimoční tým, že kombinujú športové aktivity s benefičným účelom.  Rozhovor nám poskytol jeden zo zakladateľov komunity Champion Club – Oliver Vavro.

„Ľudia, ktorí majú silné telá, dokážu mať aj silné srdcia,“
– zakladateľ Champion Clubu, Oliver Vavro

Oliver Vavro začínal ako futbalista, k športu ho priviedol jeho starý otec. Napriek rôznym operáciám so športom neskončil – objavil záľubu v silovom športe. Spolu s Mircom Dolinajom a Dominikom Prnom založili Champion Club.

Tréningy prebiehajú formou skupinových i individuálnych cvičení, ktoré poskytujú v Trenčíne, Dubnici nad Váhom a v Tuchyni. Využívajú základy silového tréningu, vzpierania, cross tréningu, silovej gymnastiky, boxu a aeróbnych či anaeróbnych tréningov. Venujú sa aj výžive, metabolizmu a dýchacím cvičeniam Oxygen Advantage a Buteyko Method.

Z rozhovoru sa dozviete, ako samotný klub založili, koľko členov aktuálne majú, aké iné aktivity ponúkajú a aké majú plány do budúcnosti.

https://www.instagram.com/p/CU10TZhq2a-/?utm_source=ig_web_copy_link

Čo bolo hlavnou motiváciou založiť Champion Club?

Celé to začalo v decembri v roku 2013, kedy bol celosvetový „boom“ crossfitu a rôznych funkčných cvičení, ktoré sa rozmáhali. Napísal mi kamarát Mirco s myšlienkou založiť klub na cvičenie. Ja som bol nadšený a do týždňa sme mali nakúpené náčinie, názov klubu a logo. Začínali sme v priestoroch telocvične gymnázia v Dubnici nad Váhom. Chceli sme postupne vytvoriť komunitu, ktorá bude v ľuďoch prepájať nielen fyzickú aktivitu, ale aj napĺňať potrebu pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú. Za vznikom názvu Champion Club bol zámer urobiť z ľudí šampiónov – či už v športovej alebo v životnej oblasti, aby boli dobrí k svetu, a aj sami k sebe. Naše základné hodnoty sú health, body, friends, to znamená, myslieť na zdravie, svoje telo, ale aj na svojich priateľov. Vytvoriť niečo, čo tu ešte nebolo. Tí ľudia, ktorí majú silné telá, dokážu mať aj silné srdcia.

Ako vyzerajú Vaše tréningy? Koľko stabilných členov aktuálne máte v Trenčíne?

V Trenčíne fungujeme najmä ráno. V roku 2015 sme začali pôsobiť v Trenčíne v budove Keramoprojektu, v pivnici Elite Gym. Vytvorili sme skupinu Ranné vtáčatá, ktorá slúži pre všetkých vysoko výkonnostných ľudí, ktorí majú tak nabitý deň, že si potrebujú na seba nájsť čas ráno. Od 5:30 do 7:00 trénujeme pravidelne v pondelok, stredu a piatok. V roku 2017 sme sa so zakladateľom Elite Gymu dohodli, že vytvoríme nové priestory, a tak sme starý Elite Gym prerobili a vytvorili priestor UTC – Universal Training Centre, kde teraz pôsobia oba kluby, teda Thajskí Boxeri Elite Gym a aj my ako Champion Club. 

Môže prísť na tréning aj úplný nováčik?

Samozrejme. Rokmi praxe sme vytvorili špecifickú koncepciu tréningov tak, že síce skupina cvičí spoločne, avšak tréning je individualizovaný, zameraný podľa možností jednotlivca a  rozdelený podľa náročnosti pohybu. Nováčikovia cvičia pohybový vzor, ktorý je pre nich zrozumiteľnejší a jednoduchší, na druhej strane zverenci, ktorí sú u nás viac ako 3 roky, cvičia veľmi pokročilé cviky a zložitejšie pohybové vzory. 

V akom rozmedzí sa pohybuje vek členov vášho klubu?

Ak rátame skupinové tréningy ráno, najmladší členovia majú od 16 rokov, najstarší sú okolo 50 rokov a viac. Momentálne máme od Decembra nového člena, ktorý trénuje individuálne. Má 74 rokov a ide mu to perfektne. 

Aké ďalšie aktivity robíte v rámci Champion Clubu?

Tých aktivít je veľmi veľa. Na Vianoce robíme vianočnú zbierku potravín, v ktorej sa snažíme podporiť rodiny, ktoré sú sociálne slabšie a žijú v nepriaznivých podmienkach.  V spolupráci s Katolíckym domom Dubnica nad Váhom sme tento rok spravili veľkú zbierku, pre viac ako 16 rodín. Každoročne realizujeme vianočný večierok pre členov Champion Clubu a ľudí, ktorí nám pomáhajú, kde sa snažíme osláviť rok, ktorý sme spolu prežili, zaspomínať na momenty, ktoré sa podarili. Na jar organizujeme cyklovýlety vrchmi VKT (Vrchárska Koruna Trenčianska), spoločné behy, celoročne organizujeme otužovanie, na Ostrove na Váhu, kde sa o 7:00 ráno stretávame každú nedeľu. Ďalšou aktivitou, takzvanou „akciou roka“, je Champion Race, čo sú najťažšie preteky na Považí, ktoré organizujeme každoročne predposlednú augustovú sobotu, kde máme limit 500 pretekárov. Taktiež organizujeme Deň detí – Cestu Championa, ktorý sme momentálne dva roky neorganizovali, kvôli pandémií. Je to podujatie, ktoré je zamerané na kreativitu, logiku a takisto na pohybovú zdatnosť detí. Na poslednej „Ceste šampióna“ nám touto cestou prešlo približne tisíc detí. Počas roka organizujeme rôzne zbierky, či benefičné tréningysemináreworkshopy, kde edukujeme ľudí a venujeme sa aj mladým. Tento rok sa nám podarilo zužitkovať skúsenosti a urobiť aj firemný event – Family Day, ktorý dopadol na výbornú. 

Mohli by ste nám povedať viac o akcii Champion Race?

Sú to prekážkové preteky v dvoch kategóriách – Cukrík a Rotvajler. Trate sú náročné a je potrebné sa na ne fyzicky pripraviť. Je v nich zobrazený ťažký osud ľudí, ktorým pomáhame, pretože toto podujatie je benefičné a po pokrytí všetkých nákladov, ktoré máme zo štartovného poplatku, sa zisk prerozdeľuje medzi vybrané rodiny, ktoré v ten rok čelili nejakej mimoriadne ťažkej životnej situácii. Športovci, ktorí sem prídu, majú perfektný zážitok, je o nich postarané, Gazdovstvo Uhliská poskytuje nádherné prostredie na zabezpečenie celej akcie. Zážitok z pretekov je špecifický aj v tom, že pretekári dostávajú nielen medailu, tričko a závodnú emóciu a týždeň po týchto pretekoch sa celý výťažok odovzdá medzi rodiny, kde sa často dozvieme príbehy, pri ktorých naskakuje „husia koža“. Radosť z toho, že človek je silný a môže sa zúčastniť takejto akcie sa ešte znásobí.

Mohli by ste nám povedať vaše plány s Champion Clubom do budúcnosti? 

Plánujeme sa venovať rozvoju a vzdelávaniu tínedžerov a mládeže prostredníctvom Champion Teens, na čo nadväzuje záväzok vybudovať Champion Hub, teda komunitné centrum, kde budú môcť mladí ľudia zmysluplne tráviť čas, budú si môcť osvojovať zručnosti, napríklad projektové zmýšľanie, vyskúšať si spraviť nejaký projekt vo svojej komunite, urobiť nejaký podcast, čítať zaujímavé knihy. Priestor bude uspôsobený tak, aby dokázali novodobú technológiu využívať rozumne. Ďalší z cieľov je čo najrýchlejšie dosiahnuť métu 1 milión eur pre nadáciu Champion Foundation, ktorú vytvárame na kontinuálnu podporu mladých talentov a ľudí, ktorí potrebujú liečbu a nemôžu si ju zo svojich finančných prostriedkov dovoliť. Doterajší model prerozdeľovania výťažkov z našich akcií takýmto ľudom v menšom množstve by sme chceli znásobiť do väčšieho objemu. Inšpiráciou je nám systém Nobelovej Nadácie, ktorá je schopná doživotne podporovať najlepších vedcov. My chceme podporovať mladých a šikovných ľudí a taktiež tých, ktorí stratili to najcennejšie – zdravie. Budúcnosť – okrem Champion Teens a Champion Foundation, zamerať sa na veľké tréningové centrum UTC Universal Training Centre v Trenčíne, kde by sme mohli poskytnúť verejnosti lepšie priestory a vybavenie a rozšíriť zameranie pre rozvoj pohybu a zdravia od najmenších detí, mládeže až po seniorov, všetkých ktorí si chcú skvalitňovať svoj život pohybom.

Ďakujem za príjemný rozhovor a prajeme Champion Clubu veľa úspechov!

https://www.instagram.com/p/CTwB5M3KHzn/?utm_source=ig_web_copy_link

autor: square_trencin, Daniela Oravcová

Total
0
Shares
Related Posts